słowniczek    
Techniki świetlne Pytania i odpowiedzi
Dioda LED
LED (ang. Light Emitting Diode) jest to Dioda Emitująca Światło, czyli półprzewodnikowy przyrząd optoelektroniczny emitujący promieniowanie w zakresie światła widzialnego. Wynalezienie diody miało miejsce w latach 20-tych XX wieku, zaś masowa produkcja ruszyła w latach 60-tych XX wieku.
Dioda LED SMD
SMD (ang. Surface Mount Device) oznacza element elektroniczny przystosowany do montażu powierzchniowego. Diody LED przystosowane do montażu powierzchniowego zwane są diodami LED SMD. Zasada działania diody LED SMD opiera się na tym samym zjawisku, jakie wykorzystano w innych rodzajach diod LED, czyli na luminescencji. Zaletą diod SMD LED jest zdecydowanie mniejszy rozmiar w stosunku do standardowych diod LED, który umożliwia tworzenie złożonych źródeł światła.
CRI
Współczynnik oddawania barw (ang. Colour Rendering Index), często oznaczany także jako Ra. Parametr ten określa zdolność światła do odzwierciedlania barw tak, jak światło wzorcowe. Zakresy:
Ra = 100 – idealne oddawanie barw dla światła słonecznego i żarówek żarnikowych.
Ra > 90 – największe znaczenie oddawania barw (sklepy odzieżowe, zakłady poligraficzne, drukarnie).
80 < Ra < 90 – stanowiska pracy, biura, sale wykładowe
40 < Ra < 80 – miejsca, w których rozróżnianie barw nie ma znaczenia.
Lumen (Lm)
Jednostka strumienia świetlnego (Φ). Strumień świetlny określa całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła. Inaczej jest to całkowite światło, które zostaje wypromieniowane ze źródła światła. Od września 2010 strumień świetlny jest w UE obowiązkowym parametrem podawanym na opakowaniach żarówek. Orientacyjne wartości strumienia świetlnego:
10 lm – punkt świetlny w lampkach choinkowych
100 lm – oświetlenie niewielkich obszarów i obiektów, jak wnętrze lodówki, obszar roboczy maszyny do szycia, piwnica, garaż, strych.
1000 lm – ogólne oświetlenie całego pomieszczenia. Żyrandole z jednym większym źródłem światła lub kilkoma mniejszymi.
Ok. 1300 lm – strumień świetlny wytwarzany przez żarówkę żarnikową o mocy 100W.
Kandela (cd)
Jednostka światłości źródła światła. Jest to światłość z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 5,4•1014 Hz i wydajności energetycznej w tym kierunku równej 1/683 W/sr. Kandela to w skrócie natężenie źródła światła, które określa ile światła dane źródło emituje w określonym kierunku.
Luminancja (cd/m2)
Wielkość określająca ile światła jest emitowane przez określoną powierzchnię i mieści się w danym kącie bryłowym. Przy typowych zastosowaniach żarówek luminancja jest parametrem rzadko stosowanym.
Lux (lx)
Jednostka natężenia oświetlenia (E). Określa, jaki strumień świetlny pada na daną powierzchnię. Natężenie oświetlenia wynosi 1 lx jeżeli na powierzchnię 1m2 pada strumień 1 lm. Natężenie oświetlenia ma małe zastosowanie przy opisywaniu źródła światła. Dotyczy raczej otoczenia i warunków (np. odległość) w jakim to źródło stosujemy.
Temperatura barwowa (K)
Określa, czy światło daje wrażenie ciepłego czy chłodnego. Temperatura barwowa mierzona jest w stopniach kelwina [K]. Im więcej K, tym biel jest chłodniejsza. Przykłady temperatury barwowej:
1600 K – wschód i zachód słońca
1800 K – barwa światła świeczki
2800 K – tradycyjna żarówka żarnikowa (barwa bardzo ciepło biała)
3000 K – barwa ciepło biała
3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodno biała
6500 K – barwa światła dziennego
20000 K – barwa czystego granatowego nieba
28000 – 30000 K - błyskawica
Do domu (wypoczynek) powinniśmy wybierać źródła światła o temperaturze barwowej
2700 – 3300 K. W miejscach pracy najlepsze jest oświetlenie o temperaturze barwowej 6000 – 7000 K.
Efektywność źródła światła
Efektywność źródła światła mierzona jest w lm / W, czyli jednostce mówiącej jaką ilość światła generuje dane źródło wykorzystując 1 W mocy. Zwane jest to też skutecznością świetlną. Przykłady efektywności różnych źródeł światła:
10 – 12 lm / W – efektywność żarówek żarnikowych
20 – 30 lm / W – efektywność żarówek halogenowych
80 – 90 lm / W – efektywność świetlówek liniowych
100 – 150 lm / W – efektywność nowoczesnych diod LED SMD
290 lm / W – maksymalna możliwa efektywność (granica kwantowa)
Klasa energetyczna
Europejska klasyfikacja energooszczędności artykułów AGD, zwykle prezentowana w postaci tzw. etykiety energetycznej. Stworzona po to, aby umożliwić konsumentom niezależne i obiektywne porównanie sprawności energetycznej. Każdy producent danej grupy urządzeń AGD wyznacza klasę energetyczną na podstawie tych samych norm narzuconych przez prawo unijne. Klasę oznacza się literami od A do G, przy czym A to klasa najbardziej energooszczędna, a G - najmniej.
Stopień ochrony IP (Klasa szczelności)
IP (z ang. International Protection Rating) – stopień ochrony aparatu lub urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych. Oznaczenie stopień IP (ang. IP Codes) składa się z liter IP i dwóch do czterech znaków, z których pierwszy oznacza odporność na penetrację ciał stałych, a drugi na penetrację wody np.: IP44, IP67 – "wodoodporny".
Dioda LED CREE
CREE jest przedsiębiorstwem amerykańskim (również nazwą handlową) zajmującym się projektowanie i produkcją elementów i źródeł światła LED. Układy sterujące marki CREE uważane są za jedne z najlepszych na świecie pod względem wydajności oraz długowieczności. Z tego też powodu Fairlux korzysta tylko z tych układów w swoich żarówkach.
Dioda HBLED
HB LED (ang. High Brightness LED) to dioda o dużej jasność. Z wyglądu diody HB od standardowych diod różnią się wielkością i wyglądają jak kopułki głośników. Główna różnica to kilkukrotnie większa powierzchnia półprzewodnika (elementu świecącego). Dzięki temu HB emitują większy strumień świetlny. Dla przykładu zwykła dioda DIP o średnicy 5 mm generuje 1-2 lumeny. Dioda HB o tych samych gabarytach emituje 6-7 lumenów. HBLED produkują m. in. CREE (USA) i Epistar (Tajwan).
Micro-nano scale light guide plate
Micro-nano scale light guide plate (płyta przewodząca światło micro-nano) jest to bardzo cienka płyta, składająca się z kilku warstw (zasilanie, tworzenie światła, odbijanie i rozpraszanie), które w efekcie tworzą wrażenie świecącej powierzchni. Jest to bardzo nowoczesna technologia, w której na powierzchni 60*60 [cm] znajduje się 23 miliony punktów świetlnych (w standardowych płytach świetlnych jest zaledwie 300 – 500 tysięcy punktów). Sprawność świetlna takiej płyty osiąga 70-80%. Przy wyjątkowo niskim poborze energii płyty tego typu dają bardzo mocne światło, dostępne w różnych temperaturach barwowych. Ta technologia pozwala na tworzenie źródeł światła o kształtach okrągłych, kwadratowych oraz prostokątnych dając bardzo szerokie możliwości zastosowań.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd